Kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Nejbližší akce

Modlitby matek - maminek z Hnízdečka
Jablonné nad Orlicí
17.01.2019, od 18:00

Jablonné nad Orlicí

Kostel svatého apoštola Bartoloměje v Jablonném nad Orlicí

421 m.n.m.

Jablonné bylo založeno na ostrohu při soutoku potoka Orlička s Tichou Orlicí. Ostroh se sklání mírněji k Orličce, jejíž údolí se pod soutěskou v Hradiskách rozšiřuje a podle níž se také město původně jmenovalo Jablonné nad Orličkou.

Pravý původ jména města není jednoznačně znám. Nejpravděpodobnější se jeví úvaha o tom, že na důležitých stezkách se ve středověku stavěly celnice, kde se vybíraly poplatky za přepravovanou sůl. Nazývaly se gablony a poplatek byl znám jako gabela. Snad takováto celnice existovala i u křižovatky stezek na území dnešního Jablonného. Ostatně v nejstarších listinách se místo uvádí vždy jako Gablona...


Kostel svatého apoštola Bartoloměje v Jablonném nad Orlicí
 

Jablonné roku 1648 postihl požár způsobený zřejmě neopatrností někoho z obyvatel města. Tehdy vyhořely všechny domy na náměstí včetně radnice. Tak byly zničeny i důležité listiny, jež by nám mohly podrobněji osvětlit nejenom nejstarší historii města, ale také informace o původním kostele a faře.

Po požáru byl kostel spolu s farou v Jablonném obnovena v roce 1663. Budova fary byla nevelké stavení sroubené ze dřeva. Tehdy byla spravována farářem z Ústí nad Orlicí. Z kostelního účtu z roku 1670 lze zjistit, že kostel sv. Bartoloměje byl opravován s pomocí kostelních financí z Ústí nad Orlicí a Výprachtic. Kostel byl malý a nemohl dostatečně pojmout všechny věřící.

Úderem blesku  při bouři v roce 1671 byla silně poškozena budova kostnice. Z tohoto důvodu byla u kostela roku 1680 dostavěna nová věž a byly na ni vyzdviženy zvony. V roce 1685 byly k faře přikoupeny dvě zahrady ležící v sousedství, které umožnily vznik rozsáhlé farní zahradě. Farní budova byla stále nevelká a svému účelu nevyhovovala.


Roku 1725 bylo započato se stavbou nové fary spolu s potřebným hospodářským zázemím. Současně probíhala přestavba kostela a úprava jeho nejbližšího okolí, která byla dokončena roku1732. Návrh uspořádání komplexu jednotlivých objektů, vypracování plánů a řízení stavebních prací vedl lichtensteinský dvorní stavitel Kristian Auer.

Podle kostelních účtů víme, že stavba spotřebovala 4.542,- zlatých. Lichtensteinové vlastnili Jablonné nad Orlicí od roku 1622 v rámci lanškrounského panství.

Stavitelské práce byly prováděny během působení faráře, magistra filosofie a teologie, Františka Karla Štučka, jež v Jablonném působil  v létech 1723 až 1734. Po jmenování kanovníkem kapituly v Litoměřicích odchází, ale na jablonské věřící nezapomíná. I na dálku je podporuje modlitbou a financemi. Díky jeho přispění byl pořízen malý zvon.

V návaznosti na přestavbu kostela byly v roce 1732 postaveny hřbitovní kaple, nová kostnice s márnicí, došlo k rozšíření hřbitova a k obehnání hřbitovní zdí. Staviteli se zdařilo citlivě využít přirozeného návrší nad městem k zvýraznění důležitosti kostelního komplexu a vytvořil tak působivou dominantu města. Jeho dílo – typické pro období vrcholného baroka - na nás poutavě působí i dnes.

 

Odkazy

Křestanský web

http://www.katolik.cz

Víra na internetu

http://www.vira.cz

Česká biskupská konference

http://www.cirkev.cz

Mládež našeho vikariátu

http://mladezzamberk.webnode.cz/
Webing.cz - webhosting, webdesign Infotip.cz - informaèní a vyhledávací server
Copyright © 2014 - 2019 Římskokatolická farnost Jablonné nad Orlicí